Electro-Voice ELX200-18SP 18″ Powered Subwoofer
SKU : VMS.501
ELX200-18SP
18″ powered subwoofer
High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 132 dB peak SPL utilizing ultraefficient, high-sensitivity transducer designed and engineered by EV.
ELX200-18SP features high-efficiency Class-D Amplifiers -> Power Amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 132 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (18-inch EVS-18L woofer). Powered subwoofer models allow easy setup via three presets (Music, Live, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall
SKU : VMS.501 Category :
Description
ELX200-18SP
18″ powered subwoofer
The new QuickSmart Mobile wireless control and monitoring application, using
Bluetooth Low Energy (BTLE) technology
SPECIFICATIONS
Frequency response (-3 dB)
47 Hz – 105 Hz
Frequency range (-10 dB)
40 Hz – 145 Hz
Maximum SPL
132 dB
SPECIFICATIONS
Power rating
1200 W
LF transducer
EVS-18L 457 mm (18 in)
Low-Pass frequency
Adjustable 80 Hz, 100 Hz, 120 Hz, 150 Hz
Connectors
(2) XLR/TRS combo jacks and (2) XLR link outputs
Enclosure
15 mm plywood with EVCoat
Grille
18 AWG steel with powdercoat
Color
Black or White
Dimensions (H x W x D)
600 mm x 507 mm x 574 mm (23.7 in x 20.0 in x 22.6 in)
Net weight
29.0 kg (64 lb)
Shipping weight
33.1 kg (73.0 lb)
Power consumption
100 – 240 V~, 50 – 60 Hz, 1.2 ~ 0.6A